Czas kiedy zaczynają się upały, nasze domy nagrzewają się do tego stopnia, że trudno je schłodzić nawet nocą, a gorące i suche powietrze w domu zaczyna nas drażnić skłania nas do refleksji na temat montażu klimatyzacji w domu. Instalacja, która do niedawna była standardem wyłącznie w dużych obiektach dziś coraz częściej trafia do prywatnych domów. Przyczyniają się do tego coraz niższe koszty zakupu samego urządzenia oraz konkurencyjny rynek instalatorów.

Klimatyzacja – ceny

W domach lub mieszkaniach szacunkowy koszt klimatyzacji to wydatek ok. 3 000 – 4 000 złotych. Na taki luksus stać już coraz więcej Polaków, dlatego z pewnością rynek klimatyzacji będzie się prężnie rozwijał w najbliższych latach. Już teraz jednak obserwujemy spadek cen, i tak:

  • klimatyzator inwerterowy ścienny typu split na polskim rynku kosztuje już od ok. 2600 zł netto wzwyż wraz z montażem
  • droższe są rozwiązania z klimatyzatorami kasetonowymi, przypodłogowo-podufitowymi oraz kanałowymi, ze wzgl. na wyższe ceny urządzeń
  • klimatyzatory typu multisplit, gdzie możemy zastosować rozwiązanie z jedną jednostką wewnętrzną i do 5 jednostek wewnętrznych oczywiście wszystko zależy od mocy zastosowanych jednostek wewnętrznych bo może się okazać, że przy max mocy agregatu zewnętrznego na 5 jednostek możemy podłączyć tylko 2 jednostki wewnętrzne. Pomimo, że mamy tylko jednostkę zewnętrzną i kilka jednostek wewnętrznych to same urządzenia są już droższe aniżeli pojedyńcze splity oraz dodatkowo dochodzi nam dużo więcej instalacji freonowej co wszystko znacznie wpływa na koszty montażu klimatyzacji jednak mamy tylko jedną jednostkę zewnętrzną
  • następnie mamy systemy mini VRF do 16 jednostek wewnętrznych i jeden agregat zewnętrzny
  • najbardziej rozbudowanymi są systemy VRF gdzie mamy możliwość podłączenia nawet kilkuset jednostek wewnętrznych do jednego agregatu zewnętrznego lub bloku agregatów, VRF daje nam możliwość również zastosowania systemu trzy rurowego i umożliwia to niezależne chłodzenie i grzanie w różnych pomieszczeniach jednocześnie w tym samym czasie
  • możemy również chłodzić i ogrzewać pomieszczenia za pomocą pomp ciepła powietrze woda jako jednostka zewnętrzna i zastosowaniu klimakonwektorów jako jednostki wewnętrzne identyczne jak w zwykłej klimatyzacji tylko czynnikiem chłodniczym/grzewczym jest woda lodowa (glikol)

Jak widać powyżej cena klimatyzacji uzależniona jest głównie poza marką i modelem urządzenia wybranego przez klienta, od długości instalacji freonowej pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, sposobem prowadzenia tej instalacji (układanie w korytkach, wkute w ścianę itp.), zastosowania dodatkowo pompek skroplin, wybrania odpowiedniego systemu do Państwa potrzeb oraz doradzimy czy jest jeszcze możliwe wykonanie danego systemu w istniejących i już wykończonych budynkach bez ponoszenia znacznych kosztów remontu po montażu.


Dlatego jesteśmy do Państwa dyspozycji. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwoli Państwu na optymalizację wyboru systemu do minimum ceny w celu uzyskania jak największej satysfakcji z komfortu chłodzenia i grzania.