Czas kiedy zaczynają się upały, nasze domy nagrzewają się do tego stopnia, że trudno je schłodzić nawet nocą. Gorące i suche powietrze w domu zaczyna nas drażnić skłania nas do refleksji na temat montażu klimatyzacji. Instalacja, która do niedawna była standardem wyłącznie w dużych obiektach dziś coraz częściej trafia do prywatnych domów. Przyczyniają się do tego coraz niższe koszty zakupu samego urządzenia oraz konkurencyjny rynek instalatorów.

Klimatyzacja – ceny

W domach lub mieszkaniach szacunkowy koszt klimatyzacji to wydatek ok. 3 000 – 5 000 złotych. Na taki luksus stać już coraz więcej Polaków, dlatego z pewnością rynek klimatyzacji będzie się prężnie rozwijał w najbliższych latach. Już teraz jednak obserwujemy spadek cen, i tak:

  • Klimatyzator inwerterowy ścienny typu split na polskim rynku kosztuje już od ok. 3000 zł netto wzwyż wraz z montażem.
  • Droższe są rozwiązania z klimatyzatorami kasetonowymi, przypodłogowo-podufitowymi oraz kanałowymi. Wynika to tylko ze wzgl. na wyższe ceny urządzeń.
  • Klimatyzatory typu multisplit, gdzie możemy zastosować rozwiązanie z jedną jednostką wewnętrzną i do 5 jednostek wewnętrznych. Oczywiście wszystko zależy od mocy zastosowanych jednostek wewnętrznych. Może się okazać, że przy max mocy agregatu zewnętrznego na 5 jednostek możemy podłączyć tylko 2 jednostki wewnętrzne. Pomimo, że mamy tylko jednostkę zewnętrzną i kilka jednostek wewnętrznych to same urządzenia są już droższe aniżeli pojedyńcze splity. Dodatkowo dochodzi nam dużo więcej instalacji freonowej co znacznie wpływa na koszty montażu klimatyzacji. Jednak wtedy mamy tylko jedną jednostkę zewnętrzną
  • Następnie mamy systemy mini VRF do 16 jednostek wewnętrznych i jeden agregat zewnętrzny.
  • Najbardziej rozbudowanymi są systemy VRF gdzie mamy możliwość podłączenia nawet kilkuset jednostek wewnętrznych do jednego agregatu zewnętrznego. Możemy nieć też blok agregatów VRF. Daje nam to możliwość zastosowania systemu trzy rurowego co umożliwia to niezależne chłodzenie i grzanie w różnych pomieszczeniach jednocześnie w tym samym czasie.
  • Możemy również chłodzić i ogrzewać pomieszczenia za pomocą pomp ciepła powietrze woda. Mamy wtedy jednostkę zewnętrzną i klimakonwektory jako jednostki wewnętrzne. Klimakonwektory wyglądają identyczne jak w zwykłe jednostki klimatyzacji. Różnica jest taka, że czynnikiem chłodniczym/grzewczym jest woda lodowa (glikol).

Jak widać powyżej cena klimatyzacji uzależniona jest głównie poza marką i modelem wybranego przez klienta urządzenia, od długości instalacji freonowej. Są to rury miedziane w izolacji łączące jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Na cenę wpływa też sposób prowadzenia instalacji (układanie w korytkach, wkute w ścianę itp.). Dodatkowym kosztem jest w niektórych przypadkach konieczność zastosowania pompek skroplin. Mając długoletnie doświadczenie pomożemy wybrać odpowiedni systemu do Państwa potrzeb. Doradzimy również czy możliwe jest wykonanie danego systemu w istniejących, wykończonych pomieszczeniech bez ponoszenia znacznych kosztów remontu po montażu.


Dlatego jesteśmy do Państwa dyspozycji. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwoli Państwu na optymalizację wyboru systemu do minimum ceny. Tak aby klient uzyskał jak najwięcej satysfakcji z komfortu chłodzenia i grzania.